Antywirus na Androida? Plusy i minusy 📱

android-smartphone-antivirus-antywirus

Bliska mi osoba niedawno zakupiła telefon Samsung Galaxy, a producent tego smartfona oferował McAfee, nie jako zewnętrzną aplikację, ale specyficznie wbudowaną w system – niby do pobrania z Google Play, ale zarządzaną jak integralną część Androida/nakładki Samsunga. To mi przypomniało pytanie: Czy antywirus na Androida ma sens? Jak zapewniają fachowcy, żaden antywirus na smartfonie nie robi tego, co oferuje, czyli nie ma opcji pełnego szukania szkodników. Ja jednak podam kilka plusów, dlaczego moim zdaniem warto mieć taką apkę na komórce.

Minusy

Wad takiego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze, nie ma roota, więc nie jest w stanie – jak antywirusy na Windowsie – „przetrzepać” systemu od A do Z, bo brak mu uprawnień na skanowanie całego dysku oraz pamięci RAM, co wynika z coraz bardziej restrykcyjnej polityki bezpieczeństwa wydawcy Androida. Druga sprawa to „zjadanie” baterii. Antywirus działa ciągle w tle i może skrócić znacznie żywotność zasilania w telefonie (ale na pewno nie dorównuje w tym aplikacji Instagramowi 😉). Więcej znajdziecie w artykule poniżej od Z3S.

Plusy

Dobre praktyki w Androidzie

Większość antywirusów na Androida jest strażnikami dobrych praktyk z punktu widzenia bezpieczeństwa. Informują Cię o uprawnieniach aplikacji, o blokowaniu instalacji zewnętrznych źródeł, o nieaktualnym systemie, niepotrzebnie włączonym Bluetooth itp. Jednym słowem, dbają o to, co powinno być zrobione w Androidzie dla poprawy bezpieczeństwa, a być może użytkownik o tym nie wiedział lub przeoczył podczas konfiguracji.

Filtr antyphishingowy

Część antywirusów posiada filtry antyphishingowe, które mogą wam „uratować skórę”, kiedy klikniecie w nieodpowiedni link. Takie narzędzie nie chroni tylko was, ale możecie na telefonie dziecka ustawić kategorie filtrowanych treści i ograniczyć dostęp do pornografii, broni, stron hazardowych, stron z pirackimi treściami lub innych niepożądanych treści z internetu. Dzisiaj cyberprzestępcy masowo korzystają ze skracaczy linków, więc dobry antywirus powinien was przed nimi chronić lub przynajmniej ostrzegać.

Opinia/uprawnienia aplikacji

Czasami w marketingowym szale lub wychwalaniu danej aplikacji dajemy się złapać i instalujemy aplikację, która działa w systemie bardziej, niż podejrzewamy, i w tym też pomoże nam dobry antywirus. Nie chodzi o zainfekowany system aplikacją, ale czasem aplikacje zbierają za dużo informacji, żądają za dużo uprawnień, a dobre rozwiązanie antywirusowe powinno sprawdzać takie rzeczy jak opinia aplikacji oraz jej uprawnienia, bo po co aplikacji do „lania piwa” potrzebne są uprawnienia do lokalizacji i aparatu z mikrofonem? Oczywiście same opinie aplikacji to nie jest czynnik, który powinien determinować w 100% decyzje o używaniu aplikacji, bo łatwo takimi opiniami manipulować, ale warto na nie zerknąć i samodzielnie wyrobić opinię.

Blokowanie aplikacji

Jeśli zgubicie telefon lub ktoś go wam ukradnie, a jeszcze wcześniej pozna PIN, to jesteście zgubieni, bo nagle ma dostęp do waszych wrażliwych danych, prywatnych zdjęć, SMS-ów, mejli. Najlepszą opcją jest skorzystanie z funkcji Find My Device i próba zlokalizowania urządzenia lub ewentualnie jego zresetowania i „usunięcia” danych. Jednak jest pewne rozwiązanie, które może zwiększyć poziom bezpieczeństwa w takich przypadkach, a jest to blokada aplikacji, która wymaga dodatkowego uwierzytelniania w systemie. To nie blokuje samego funkcjonowania aplikacji, ale zasłania ekran i utrudnia dostęp do jej funkcji. Oczywiście są metody, aby to obejść, ale dla 99% ludzi będzie to niewykonalne, więc może zaoszczędzić sporo ryzyka do czasu zdalnego zresetowania urządzenia.

Bezpieczeństwo WiFi

To jest kolejny obszar, który może „zabezpieczać” dobry antywirus na Androida. Oczywiście sprawdzi takie podstawowe dane jak stopień skomplikowania hasła, rodzaj szyfrowania itp., ale to są często pomijane przez użytkowników miejsca, więc takie przypomnienie jest jak najbardziej na miejscu, aby minimalnie podnieść bezpieczeństwo sieci WiFi w domu lub pracy.

Generator OTP

Antywirusy często zastępują aplikacje generujące jednorazowe kody (one time password) w uwierzytelnianiu dwuskładnikowym, więc nie trzeba dodatkowo instalować Google Authenticator czy innej aplikacji, bo antywirus wszystko załatwi za nas.

Biznesowe rozwiązania

Niektóre antywirusy w ograniczonym stopniu pozwalają zdalnie „kierować” telefonami w trybie korporacyjnym. Trudno mi powiedzieć, jak to wygląda w praktyce, bo ten akapit jako jedyny nie jest pisany na podstawie mojego doświadczenia, ale według oferty, którą kiedyś mi biznesowo zaprezentowano. Generalnie chodziło o to, że można monitorować bezpieczeństwo telefonów służbowych, które miałbym do użytku w firmie. Każdy telefon miał być podpięty do specjalnej konsoli, w której mógłbym obserwować jego pracę i monity antywirusa. Co do pewnego stopnia, jest to całkiem dobre rozwiązanie, bo można mieć pewną kontrolę nad tym, czy pracownicy przestrzegają zaleceń bezpieczeństwa dotyczących użytkowania telefonu służbowego. Była nawet opcja wyszukiwania zaginionego sprzętu, ale od jakiegoś czasu Google zablokował tę funkcjonalność i przeniósł ją w 100% na Find My Device.

Podsumowanie

Czy warto mieć „antywirusa” na smartfonie? Uważam, że tak, choćby ze względu na to, że pilnuje on takich podstawowych kwestii związanych bezpośrednio lub pośrednio z bezpieczeństwem, o których często zapominamy. Kilka razy antywirus, który używam na telefonie, pozwolił mi uniknąć strony phishingowej, a także mam pewność, że nad aplikacjami czuwa „blokada”, której przeciętny Kowalski nie przejdzie. Pamiętajcie też, że w Google Play jest Play Protect, który ma możliwość skanowania aplikacji bardziej niż antywirus, choć jego skuteczność bywa różna. Antywirusa możecie też usprawnić o „nierootowe” aplikacje symulujące firewall, które ustawią się jako VPN i będą filtrować ruch, ograniczając wybranym aplikacjom dostęp do internetu zgodnie z waszymi instrukcjami – to pomocne przy ograniczaniu reklam. 😉

PS Pamiętajcie, że żadna antywirusowa aplikacja nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Find this content useful? Share it with your friends!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *