Czy wordpresiarzowi jest potrzebny certyfikat etycznego hackera? 🤔

kursy-cisco-cybersecurity-wordpress

Obecnie robię kursy w Cisco, a dokładnie zestaw szkoleń Junior Cybersecurity Analyst oraz Ethical Hacker. Do tego jeszcze angielski i języki programowania jak PHP czy JS, bo mam wrażenie, że trochę się zatrzymałem. Zawodowo zajmuję się wyłącznie WordPress’em i wszystko co się z nim wiąże, ale czy potrzebne mi certyfikaty z zakresu analityki cybersecurity na poziomie juniora i etycznego hackowania? Poniżej odpowiadam w kilku akapitach dlaczego uważam taką naukę i certyfikaty za ważne nawet w kontekście bycia zwykłym wordpresiarzem.

Bo lubię

I nawet jeśli brzmi to pospolicie i patetycznie to tak jest. Lubię się uczyć nowych rzeczy. W ogóle chciałbym się uczyć i rozwijać tak długo jak mi pozwoli życie. Jak to rapował Pezet „Myślę o tym żeby będąc starym umrzeć młodo”. Taka nauka, jak sądzę będzie nie tylko nową dawką wiedzy o świecie, ale kolejnym krokiem do sprawności umysłu jak najdłużej się da. Dlatego jeśli chcesz być na starość sprawny maksymalnie, to się ucz, trenuj, doświadczaj 🙂

Większa perspektywa

Takie kursy pozwalają ci zwiększyć nie tylko wiedzę czy praktykę, ale sporo poszerzają punkt widzenia. Wiesz więcej, jesteś bardziej świadomy, więc inaczej patrzysz na pewne problemy. Inaczej widzisz, choćby firmy hostingowe i o wiele lepiej jesteś w stanie sprawdzić czy są one dobrym partnerem. Masz większą świadomość i też inaczej rozmawiasz np. z helpdeskami i wiesz, gdzie „leją wodę”, a gdzie nie. To naprawdę pomocne w pracy, bo większa biegłość równa się mniejsza ilość problemów. Nawet jeśli czasem będzie cię boleć głowa od natłoku nauki, to na przyszłość docenisz ten czas, gdy jakiś problem był kiedyś wyzwaniem, a dzisiaj jest „bułką z masłem”.

Świadomość cybersecurity

Nie piszę tu tylko o zawodowej ścieżce, bo i tak bardzo wiele można przenieść ze zwykłego cybersecurity do samego WordPressa, ale też o prywatnej drodze. Czym jesteś bardziej świadomy jak wygląda dzisiejszy świat, co mogą zrobić hakerzy, jak „pomaga” im AI, tym jesteś bardziej odporny na ataki. Oczywiście zawsze jest obszar, gdzie dasz się złapać, ale masz lepsze intelektualne orężę do walki z cyberłobuzami, niż osoba, która nie interesuje się w ogóle tą działką. A jeszcze jak przejdziesz mocno techniczne szkolenia, to jesteś zawsze level wyżej.

Zawodowy krok

To zawsze jakiś krok naprzód w Twojej karierze i nawet jeśli ja nie planuję odchodzić od WordPressa, to te certyfikaty potencjalnie otwierają mi nowe drzwi w pracy. Być może będę mógł rozszerzyć działalność albo w ogóle całkowicie przejść do nowych dziedzin w IT. Swoją drogą kolokwialnie mówiąc, certyfikaty od Cisco mogą robić wrażenie na klientach i na pewno obdarzą Cię większym zaufaniem. Jak nie patrzeć masz „papier” – może to brzmieć pejoratywnie, ale tak to funkcjonuje, masz dokument potwierdzający Twoją wiedzę i nie każdy może sobie na taki papier pozwolić. 🙂

Nauka angielskiego

Część kursów, które robią są po polsku, ale w ogromnej większości po angielsku. I to nie jest taki zwykły angielski, tylko pełen technicznego żargonu. Osobiście uważam, że mój angielski nie jest najgorszy, to taka nauka pomaga w kontaktach międzynarodowych, tym bardziej, że w RetroMedia mocno myślimy o zagranicznej ekspansji. Na ten moment jesteśmy małą spółką, ale zaraz po zakończeniu kilku krajowych projektów będziemy targetować w anglojęzyczne rynki 🙂

Bezcenne

Te kursy są nie tylko bezcenne, ale też bezpłatne. Dlatego możesz poszerzać swoją wiedzę i de facto jedyny rachunek jaki zapłacisz to za czas i internet, bo bez tych dwóch rzeczy nie mógłbyś się uczyć, ale sam kurs nie będzie żadnym kosztem, a może ci tylko przynieść benefity jak być może nowa praca. Cisco jest jedną z tych firm, które poza zarabianiem pieniędzy wnosi w społeczeństwo prawdziwą wartość. Co najlepsze nie chwali się tym na lewo i prawo boostując sobie sztucznie wizerunek. Jak ktoś jest zainteresowany tą działką IT, to sam to znajdzie, chociażby tutaj.

Słowem podsumowania pamiętaj o dwóch rzeczach. Wszystko, co pomaga ci być bardziej świadomym, samodzielnym i niezależnym jest warte uwagi. Po drugie jak umiesz się uczyć tego we własnym zakresie i rzetelnie, to już jesteś krok przed innymi. I właśnie tak postrzegam kursy od Cisco.

Find this content useful? Share it with your friends!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *